Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kierunek Migracje Międzynarodowe

Dlaczego warto studiować migracje?

Polska transformacja migracyjna jest zjawiskiem bezprecedensowym w skali europejskiej. Zaledwie w ciągu paru lat z kraju głównie emigracji staliśmy się krajem intensywnego napływu cudzoziemców: zarówno imigracji dobrowolnych i o charakterze ekonomicznym, jak i w ostatnim czasie – miejscem schronienia dla uchodźców i migrantów przymusowych. Obecnie liczba cudzoziemców przebywających w Polsce przekroczyła 5% populacji całego kraju, zaś w Krakowie populację imigrantów szacuje się na blisko 20% ogółu mieszkańców. Tak gwałtowny napływ cudzoziemców stanowi zarówno wielką szansę, jak i wyzwanie w zakresie skutecznej adaptacji i integracji imigrantów i uchodźców. Należy przy tym pamiętać, że nierównowaga demograficzna we współczesnym świecie, w połączeniu ze zmianami klimatycznymi i środowiskowymi oraz utrzymującymi się dysproporcjami w rozwoju gospodarczym najprawdopodobniej przyczyni się do dalszej intensyfikacji procesów migracyjnych. Dotyczy to nie tylko Polski, ale i całej Europy. Według aktualnych prognoz populacja Unii Europejskiej ma spaść z około 446 do 441 milionów osób w 2050, podczas gdy na kontynencie afrykańskim oczekiwane jest niemal podwojenie ludności w tym samym okresie (z 1.34 mln osób w 2020 do 2.49 w 2050). Oznacza to narastanie presji migracyjnej na Europę.

Jakie są perspektywy zatrudnienia po ukończeniu studiów?

W związku z powyższymi zjawiskami, problematyka migracyjna staje się coraz ważniejszym obiektem zainteresowania zarówno państw narodowych, jak i Unii Europejskiej oraz organizacji międzynarodowych takich jak International Organization for Migration, Bank Światowy czy OECD. W rezultacie rośnie zapotrzebowanie na specjalistów rozumiejących kompleksowość procesów migracyjnych, w tym ich wpływ na sferę polityczną, społeczną, kulturową czy gospodarczą. Również w sektorze prywatnym wraz z procesem internacjonalizacji przedsiębiorstw, rozwojem korporacji międzynarodowych coraz częściej dostrzega się potrzebę efektywniejszego zarządzania zespołami wielokulturowymi czy wsparcia w adaptacji pracowników przemieszczających się w ramach transferów wewnątrzkorporacyjnych lub w ramach relokacji zespołów z jednego kraju do drugiego. Dlatego absolwenci kierunku migracje zdobywają wiedzę i umiejętności cenione w ramach takich zawodów i miejsc pracy jak:

  • Organy administracji państwowej na poziomie centralnym i lokalnym obsługujące cudzoziemców;
  • Organizacje pozarządowe ukierunkowane na wsparcie imigrantów i uchodźców;
  • Organizacje międzynarodowe specjalizujące się w zarządzaniu zjawiskiem migracji;
  • Działy HR dużych przedsiębiorstw międzynarodowych.

Dlaczego UJ?

Migracje międzynarodowe na UJ to unikalny w skali Polski kierunek studiów, koncentrujący się na procesach migracyjnych w skali europejskiej i globalnej, w tym wpływie emigracji, imigracji oraz mobilności uchodźców i migrantów przymusowych na społeczeństwo, gospodarkę, kulturę, czy politykę krajów wysyłających, tranzytowych i przyjmujących. Szczególny nacisk kładziemy na analizę współczesnych procesów migracyjnych, rolę diaspor, kształtowanie polityk migracyjnych i zarządzanie migracjami przez państwa i innych aktorów stosunków międzynarodowych , a także rozwijanie polityk wielokulturowości i integracji cudzoziemców. Ważnym aspektem nauczania jest połączenie wiedzy płynącej z badań naukowych prowadzonych przez pracowników UJ, a w szczególności zespół Jagiellońskiego Centrum Studiów Migracyjnych z doświadczeniem praktycznym. Dlatego wśród naszych wykładowców są też osoby z bogatym doświadczeniem w pracy w organizacjach pozarządowych i międzynarodowych, a także w realizacji projektów międzynarodowych ukierunkowanych na wsparcie imigrantów i uchodźców.

Zobacz System Internetowej Rekrutacji Kandydatów oraz sylabus (plan studiów).

Widok zawartości stron Widok zawartości stron